Ercan Hoca’nın Günlüğü – 23 Nisan 2013

ercan-ozdemir-kimdir-hayati-2012-0Psikolojik Harp

Ligin bitimine 4 hafta kala Galatasaray puan farkını 7 ye çıkardı.  Büyük ihtimalle Galatasaray Saraçoğlu’na şampiyon takım olarak gidecek.  Son dönemlerin modası istatistiklere ben de çarpıcı bir örnek vermek istiyorum.  Benim vereceğim istatistikler topla oynama veya koşu süresi değil.  Pazar günü maçlar bittikten sonra her kanalda mevcut olan futbol programlarında konuşulan konuların sahada oynanan oyunla ne kadar alakalı olduğu, ortalama 8%.  En yüksek oran yine Maraton 55%.  Bir diğer program daha vahim.  Programın adı “100% Futbol” ve saha içine düşen pay 28%!

Tüm bu programların, seyircilerinin, federasyonun, hakemlerin, hocaların oluşturduğu psikolojik harpten Galatasaray daha başarılı çıktı.  Aykut Kocaman, psikolojik harpten nemalanma çabasının yanına birazcık antrenörlük bilgisi serpiştirmeye çalışsa daha başarılı olabilirdi.  Örnek mi?  Gençlerbirliği maçında o kadar rotasyona rağmen takımın rakibine reaksiyon gösterecek gücünün olmayışı, Sow’un neden oynamaması, Sow oyuna girerken Meireles, Cristian, hatta bir stoper çıkarma riskleri varken, Webo’nun çıkmasını izah edeceğine, son maçlarda arka direğe (Gökhan Gönul bölgesine) yapılan ortalardan yenilen gole çözüm üretememesine cevap vereceğine, Galatasaray üzerinden oyuncularını Benfica maçına motive etmeye çalışması inanılmaz bir facia idi.  Galatasaray’ın saha içi ve dışında bu farkın kapanmasına müsade etmeyeceği gibi garip bir açıklama ile ezeli rakiplerinin saha içi ve dışında FB’den üstün olduğunu çığırtması Aziz Yıldırım’ı muhtemelen çıldırtmıştır.  Tıpkı çıldırttığı milyonlarca taraftar gibi.

Gelinen noktada Galatasaray’ın ligi şampiyon olarak bitirme şansş arttş.  Hatta şampiyonluk turunun yine Saraçoğlu’na kalma gibi bir ihtimal de belirdi.  Bu ihtimalin oluşturacağı psikolojik tramvalardan basının beslenme içgüdüsü devreye girerse alın size bir diğer sıkıntı daha.

Neyse, ben de ortama uyup futbolun saha dışında dolaştım.  Saha içerisine dönersek, Galatasaray bir çok maçta olduğu gibi Elazığ maçında da 20-25 dakikalik vites büyütme ile maçı kopardı.  Galatasaray gelecek sezon eğer bu 20-25 dakikalık tempoları 55-60 dakikalara çıkartabilirse, Avrupa’da her zaman ses getiren takımlar sınıfından tırmanacağı üst düzey takımlar sınıfında kalıcı olabilir.  Türkiye’deki santraforların Drogba’dan öğreneceği çok şey var.  Burak’ın çok değişik ozellikleri olmasına rağmen, teknik ve taktik anlamda öğreneceği o kadar çok şey var ki.  Drogba ile oynadığı her dakikanın kıymetini bilip bu eksikliklerini gidermesi gerekiyor.  Özellikle adam eksiltme, assist, partneri ile koordinasyon, çevre kontrolu gibi zaaflarından bahsediyorum.

Fenerbahçe’ye Benfica karşısında başarılar dilerken Aykut Kocaman’ın hiç olmazsa bu maç için saha içine konsantre olmasını herkes gibi ben de ümitle bekliyorum.

Ercan Özdemir

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>