Ercan Hoca’nın Günlüğü

ercan-ozdemir-kimdir-hayati-2012-0ÇİLEK BAKIMI

Galatasaray’ın transfer ettiği, Sayın Ünal Aysal’ın tabiri ile “çilek”leri değerlendirelim.  Çilek satın alırken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.  Sadece olgunlaşmış olanlardan almak lazim.  Çünkü olgunlaşmamış çileklerin aroması azdır ve sert olurlar.  Çilekler durdukça olgunlaşmazlar (Drogba ve Sneijder’in olgunluğu konusunda bir tereddüt yok).

Çileklerin taze olmasına dikkat etmek lazım.  Üstüste konmuş çamurlu meyvelerin yanı sıra çürük ve küflü çilekler almamaya dikkat etmek lazım (Dört aydır oynamayan ve sık sakatlanan Sneijder’in tazeliği ve uzun sure Çin takımı ve futbolcuları ile antrenmana ve maça çıkmamış Drogba’nin bu kriterlere pek uymadığı görülüyor).

Çileklerin olabildiğince az güneşte durmuş olması gerekir.  Çünkü güneş onları olduğundan daha hızlı olgunlaştırıp bozulmalarına neden olur (Drogba ve Sneijder medyanın pofpoflamasıyla güneşin altında uzun sure kaldılar).

Çilekler ezilmeye karşı hassas meyveler olduklarından dolayı aldıktan sonra taşırken dikkat edilmesi gerekir (taşıma konusunda yönetim ve seyirci üzerine düşeni fazlasıyla yaptı ancak teknik ekip konusunda aynı kanıda değilim).

Çilekler uzun süre dayanmadıklarından tüketeceğiniz günü çok iyi seçmek lazım (Sneijder ve Drogba tüketilmeye bence teknik ekip tarafından hazır hale getirilmeli ki; henüz getirilemedi).

Çilekleri yıkamadan önce yeşil saplarını ayıklamalı ve sudan geçirip durulayarak yıkamalı ve süzülmeye bırakılmalı.  İsterseniz yıkama suyuna limon suyu ve sirke ilave edebilirsiniz.  Böylece mikroplardan daha etkili temizlemiş olursunuz (Çinden ve Interden kalma yeşil sapların çok iyi temizlenmediği ortada.  Bırakın sudan geçirip limon suyu ve sirke ilavesini, torbasıyla bize servis edildi).

Çilek çok hassas bir meyvedir.  Zarar görmeyeceği şekilde saklanmalı ve korunmalıdır (Allah’ı var bu konuda herkes elinden geleni yapıyor).

Çileklerin formda kalması için aromasını yitirmeden tüketmek lazım.  Durdukça tadını kaybeder (umarım Drogba ve Sneijder’de halen aroma kalmıştır).

Çilekleri saklamak için kaldırmadan evvel çürük veya ezilmiş olanları ayırmalısınız.  Bozulmuş veya ezik çilekler hemen diğer sağlam çilekleri de etkilemeye başlar (Galatasaray’ın ilk yarıdaki kimyasının bozulması bu sebepten olabilir).

Çilekleri yıkadıktan sonra biraz kurumaya bırakıp düz bir tepsi veya tabağın içine tek tek dizip önceden dondurun.  Ardından donmuş çilekleri tek tek tabaktan çıkarıp bir poşete koyun.  Bu şekilde çilekler daha iyi formda kalıp şekillerini kaybetmezler ve daha sonra tek tek kullanmak da mümkün olur (burada iş yine teknik ekibe düşüyor).

Kesinlikle çilekleri şakır şakır akan suyun altına tutup yıkamamamak lazım.  Bir kaba doldurduğunuz suda dikkatlice yıkamak lazım.  Ardından bir süzgeç veya kağıt üzerinde süzülmeye bırakılması lazim (burada suç tamamen yönetim ve medyanın.  Gerçekten çok yoğun tazyikli suyla bu transferler kamuoyuna sunuldu).

Çileklerin saplarını ancak yıkama işlemi bittikten sonra yavaşça koparın.  Böylece çileğin içinde gizlenen aroma yok olmaz (biz hep birlikte sapları ile birlikte biran önce yemeye çalışıyoruz).

Çilekler en iyi elma, kuşkonmaz ve avakado ile birleştirilip tariflerde kullanılırsa faydası daha çok olur (elmalari, kuşkonmazları ve avakadoları tesbit etmek teknik ekibin işi).

Vermek istediğim özel bir mesaj yok.  Kim ne anladıysa…

Ercan Özdemir

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>