Basın Toplantısı: Fatih Terim ve Burak Yılmaz

Terim_BurakGalatasaray Profesyonel Futbol A Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim ve oyuncularından Burak Yılmaz, FC Schalke 04 maçı öncesindeki basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Schalke 04 ile zorlu bir mücadeleye çıkacaklarına vurgu yaparak sözlerine başlayan Fatih Terim, “Kuralar çekildiğinden beri her geçen gün daha iyiye giden bir Schalke ile oynayacağız. İstanbul’daki skor her ne kadar berabere olsa da, 1-1 olunca Schalke adına bir avantaj oluştu. İyi bir takımla oynayacağımızın bilincindeyiz, ciddi bir takımla oynayacağımızı biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tecrübeli teknik adam, bu duruma karşın Galatasaray’ın Avrupa’daki reaksiyonuna dikkat çekerek, “Ancak biz de Avrupa kupalarında tecrübeli bir takımız. Bu tip hâllerden kendimize avantaj sağlayarak çıkmayı da çoğu zaman becerdik. Ben futbolcularıma güveniyorum yarın için. Çok önemli bir mücadele koyacaklar ortaya, eminim. Ve kazanma arzusunu sahada mücadeleye çevirmiş bir takım göreceğimize inanıyorum” dedi.

Terim, daha sonra esprili bir şekilde, son dönemde direkten dönen şutlara ithafen, “Ümit ediyorum, boş kaleye veya direklere değil; topu içeri doğru vururuz bu sefer. Şans bizden yana olur inşallah. ‘Kaç tane direkten döndü’ istatistiğini yapmaktansa, ‘gol’ diyerek geçmek daha kestirme” şeklinde konuştu.

Fatih Terim, bir basın mensubunun Süper Lig ve Şampiyonlar Ligi’nde sergilenen farklı performanslarla ilgili sorusuna yanıt olarak, “Ligde son bir – iki haftadır iyi gitmiyoruz. Özellikle son iki haftada, beş puan kaybettik. Tam tersine Schalke de iyi gidiyor. Dortmund galibiyeti de dâhil olmak üzere. Ancak iki kulvarın çok farklı olduğu bir gerçek. Oradaki mücadelemizin en üst seviyesinin dahi Şampiyonlar Ligi’nde yetmeyeceğini düşünecek olursak, burada oyuncularımız en üst seviyede mücadele etme zorunluluğunu biliyorlar. O yüzden ligdeki performans ile buradaki çok farklı olacaktır” dedi.

Engin Baytar’ın yaşadığı bel problemi nedeniyle İstanbul’da kaldığını aktaran Fatih Terim, “Birazdan yapacağımız antrenmanda Dany ile ilgili son kararımı vereceğim, dün biraz denedik. Böyle bir durumumuz var” sözleriyle takımdaki duruma ilişkin yorum yaptı.

Deneyimli teknik adam, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin çok farklı atmosferde oynandığının üzerinde durarak, “Şampiyonlar Ligi değişik bir platform. Bir şeyi tekrar hatırlatmakta yarar görüyorum. Biz hedefimizi gerek ben, gerek Başkan ve Yönetim Kurulu ilk 16 olarak açıklamıştık daha önce. İlk 16’ya girdikten sonra hedefler hiç bitmiyor, özellikle de Galatasaray için, Avrupa serüvenlerini yarıda bırakmadığımız için” sözlerini sarf etti.

Terim, Galatasaray’ın alışkanlığının devam etmek olduğunu söyleyerek, rakiplerinin Avrupa’daki en iyi takımlardan biri olduğunu anlattı: “Bu alışkanlıkla doğal olarak daha iyi yerler isteniyor. Biz o baskıyı bir puanla son üç maça girerken oyuncularımla birlikte hissettik. Ama şimdi görüyorum ki, o baskıdan daha büyük bir baskı var. Oynayacağımız takım da Schalke. Kim ne derse, desin. Şu an Avrupa’nın en iyi takımlarından biri. Oyuncularıma bu haksızlığın edilmemesi kanaatindeyim. Bu bizi sıkıntıya sokar. Herhâlde oradaki çıkış noktası da şu: ‘Drogba ve Sneijder gelince, biz bu turu geçeriz; sonuna kadar gideriz.’ Ama şu unutulmamalı ki; onlar geldiğinde de bu takım ligde liderdi ve Şampiyonlar Ligi’nde ilk 16’ya girmişti. Bu, onlara da haksızlık olur. Onların da üzerinde baskıya sebep olur. Bu mevcuda da (başarıyı kazanmışlara), bizim aramıza katılan iki değerli arkadaşımıza (ki bizim için çok önemli işler yapacaklar), o çocuklara da haksızlık olur. Sonuç ne olursa olsun; ben takımımla gurur duyacağım, onlarla övüneceğim. Bu başka bir manaya gelmesin. Tam tersine. Büyük konuşmuyoruz; ama çok iddialıyız.

Terim, Galatasaray taraftarına ise şu mesajı verdi: “Maç öncesinde elimizi kalbimize götüreceğiz. Ve dünyadaki tüm Galatasaraylılardan o elektriği alacağız.”

Almanya medyasından Sneijder ile ilgili gelen bir sorunun ardından Hollandalı oyuncunun kendileri için önemli bir isim olduğunu ve Schalke maçında sahada olacağını belirten Fatih Terim, takımların ligdeki performanslarından farklı bir görüntünün ortaya çıkabileceğinden bahsederek, “Bir teknik adam olarak Schalke’nin formda olduğunu, iyi oynadığını düşünüyorum. Bizim de Türkiye Ligi’nde oynadığımızdan daha iyi oynayacağımız inancını taşıyorum. İstanbul’daki maçın skoruna bakacak olursak ilginç gelebilir. Ama oyuna bakarsak, kopma anlarında çok net pozisyonları kullanamayan bir Galatasaray vardı. Özellikle Hamit’in direkten dönen topu 2-0 olsaydı, mağlup mu olurduk, kazanır mıydık; ama büyük bir avantaj elde edebilirdik. Yarın bir maç oynayacağız. Maçın atmosferi farklı olacak. Burası Şampiyonlar Ligi, buradaki seviye, oyun ve mücadele çok başka. Oyun doksan dakika. Başındaki bir şeye üzülseniz de, oyun devam ediyor; ama elenirsek üzülürüm, çok üzülürüm” diye konuştu.

Burak Yılmaz ise bulundukları konumun gurur verici olduğunu söyleyerek, “Mücadelemizi sonuna dek götürmek, kendimizi göstermek ve hedeflerimize ulaşmak açısından burada bulunmak gurur verici. Yarın çok önemli bir gün. Galatasaray, bugüne kadar Avrupa maçlarında çok farklı oynayan, büyük başarılar kazanmış olan bir geleneğin adı. Biz bu geleneği sürdürmek istiyoruz. Buradan turla ayrılmayı istiyoruz. Bunun için gerekli gücümüz olduğunu biliyoruz. Umarım her şey istediğimiz gibi gider ve turla ayrılırız” diyerek hedeflerini açıkça paylaşmış oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>