Mehmet Ali Birand’a Veda

17 Ocak Perşembe günü aramızdan ayrılan Türk basın tarihinde unutulmaz yerini yaşarken alan Mehmet Ali Birand, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Mehmet Ali Birand için ilk tören sabah saatlerinde Doğan TV Center’ın önünde gerçekleştirildi. Burada oğlu Umur Birand babası naaşı başında göz yaşları için kısa bir konuşma yaptı. “Babam çalışmayı çok severdi” diyerek konuşmasına başlayan Umur Birand, “Her sabah işe koşa koşa gelirdi. Onun hayatıydı bu. Keşke aramızda olsaydı da bunu görebilseydi. Herkesin ne kadar güzel çalıştığını burada anlatabilseydim” diye konuştu. Kısa bir konuşma yapan eşi Cemre Birand ise, ‘Biz onu evde tutamadık. 24 saati işle, tutkuyla geçen bir insandı” sözleriyle eşine veda etti. Birand’ın naaşı buradan ayrılırken çalışanlar tarafından çiçeklerle uğurlandı.

Birand’ın naaşı daha sonra cenaze namazının kılınacağı Teşvikiye Camii’ne getirildi. Cenazeye; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yanı sıra birçok milletvekili, devlet adamı, ordu mensupları, basın, spor, iş ve sanat dünyasından birçok isim ile çok sayıda vatandaş katıldı.

B_46460b5716f2ca7ea901adc3ed8496e6
Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, yönetim kurulu üyeleri, Birand’ın Galatasaray Lisesi’nden dönem arkadaşları da cenaze töreninde hazır bulundu.

Galatasaray Lisesi mezunu, Galatasaray Spor Kulübü üyesi ve Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi üyesi Mehmet Ali Birand’ın tabutunun üzerine ”Hayatımız Galatasaray” yazılı sarı kırmızı bir de atkı serildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birand için “Mehmet Ali Bey Türkiye’nin daima hep gündeminde olan çok büyük bir gazeteciydi. Türk demokrasisi içinde hep mücadele etmiş bir insandı. Bu vasıflarıyla unutulmayacaktır. Herkese başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

Cenaze namazının ardından, Anadolu Hisarı’ndaki aile mezarlığına defnedilmek üzere Birand’ın naaşı cenaze aracına taşındı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve gazeteci Ali Kırca’nın da olduğu pek çok isim tabutu cenaze aracına taşıdı.

Mehmet Ali Birand’ın cenazesi, daha sonra Anadolu Hisarı Mezarlığı’na getirildi. Aile kabristanındaki defin öncesinde Birand’ın eşi Cemre Birand, torunu Umberto Birand’ın patiğini, Erbil’den getirilen toprağı, Mehmet Ali Birand’ın umrede kullandığı havluyu ve bir demet çiçeği mezara koydu. Başkan Ünal Aysal da sarı kırmızı Galatasaray atkısını mezara bıraktı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>