Maç Sonu: Fatih Terim

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur aşamasında oynanan Balıkesirspor maçının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Balıkesirspor’a karşı bazı futbolcularının bu sezon ilk resmi maçlarına çıktıklarının hatırlatılması üzerine deneyimli teknik adam, “Her oyuncuya ihtiyacımız var. İnşallah bu üç kulvarda geriye düşmeyiz, her oyuncumuza da görev düşer ve görev düştüğü yerde de hepsi önemli hizmetler verirler. Biz de hep beraber bu oyunu oynarız. Cuma günü lig maçımız var ve ardından da tarihi maçlarımızdan birini oynayacağız. Braga maçı için beş saatlik yolculuk yapacağız. Öyle bakıldığında her oyuncuya ihtiyacımız var. Ben de maçına göre, sakatlık ve fizik durumlarına göre faydalanmam gereken tüm arkadaşlarımı görmeye çalışıyorum. Galatasaray çatısı altında olan her oyuncu görev yapacak kapasitededir. Güzel de bir futbol oldu. Elbette hatalarımız oluyor, bazı arkadaşlarımızın maç eksikleri var. Dört kaleciyi de deniyoruz, gerektiğinde, dört beki de, dört santrforu da deniyoruz. Hepsi de bana göre görevlerini yapıyor. Bu da sevindirici bizim ailemiz için” şeklinde konuştu.

Fatih Terim, bugün bir gol ve bir asistle oynayan Sercan Yıldırım hakkında ise, ”Şu an Sercan’ın durumu hakkında bir şey söylemek için erken. Onu alma düşüncemiz, genç bir yeteneği Galatasaray’a kazandırmaktı. Bazen adaptasyon geç oluyor. Eğer Sercan böyle devam etmesi gibi bir şey söz konusu olursa, onun bir yere gitmesini, oynamasını isteriz. İnşallah bizimle oynamaya devam eder, o zaman da bizimle beraber kalır. Onu ancak oynaması için verip, geri dönmesi kaydıyla bırakabiliriz. Daha çok çalışıp daha çok formayı istemeli. Bize daima iyi niyetle davranıyor. Gençtir, bazı şeyler olabilir ama istikbalde bizimle beraber devam eder” şeklinde konuştu.

Bugün iyi oynayan oyuncular arasında Gökhan Zan’ın olduğuna vurgu yapan Fatih Terim, “Gökhan Zan sadece bize böyle kulvarlarda faydalı olmayacak. Aynı zamanda kişiliğiyle ve efendiliğiyle de oynamadığı halde örnek biri. Benim milli takımda da oynattığım oyunculardan biriydi. Böyle devam edeceğine inanıyorum. Gerektiğinde formayı vermekten çekinmeyiz” dedi.

Fatih Terim, gündemdeki bir konuya ise şu sözlerle açıklık getirdi:

“Benim tanıdığım bildiğim Aykut birine bir şey söyleyecekse, direkt söyleyecek kalitede ve kişiliktedir. Ben böyle bir ima, şahsıma yönelik bir söylem algılamadım. Sevgili arkadaşlar, bugün ilk ve son kez bu konuyu konuşmayı umuyorum. Ümit ederim tekrar bu konuları konuşma gereği kalmaz. Sizden ricam futbolu çatışma ortamına, hatta çarpışma ortamına sokmamanız. Ülkemizin çatışma ortamlarından ne kadar zarar gördüğünü hepimiz yaşayarak öğrendik. Beni iyi tanıyorsunuz, iyi tanıyorlar. Eğer bir konu hakkında bir şey söyleyeceksem gönderme yapmam. İma etmem. Söyleyeceğim bir şey varsa olduğu gibi söylerim. Arka sokaklardan dolanmam, yan sokaklara girmem. Direkt şekilde söylerim. İsmi ve kulübü ne olursa olsun tüm meslektaşlarımın da aynı şekilde davrandığına inanırım ve düşünürüm. Ülke futbolunu güzel günlere, daha iyiye götürmek için çabaladığımız bu günlerde hepimiz aklıselim ile sağduyu ile olaylara yaklaşmamız daha doğru olacaktır. Olumsuz betimlemelerden, olaylara değişik yakıştırmalardan, değişik yaklaşmalardan uzak durmak durumundayız. Ucuz politikaların futbola bir katkısı olmaz. Ben böyle düşünüyor ve böyle yaklaşıyorum. Böyle davranmaya devam edeceğim.”

Balıkesirspor’un hem Adana Demirspor’da hem Galatasaray’daki futbolculuk döneminde karşılaştığı bir rakip olduğunu belirten Terim, “Rakibimi tebrik ediyorum. Hayatımda bir nostalji oldu. Bugün de müthiş seyircileri vardı. Oynayabileceklerinin maksimumunu oynadılar. Oyunu çirkinleştirmediler ve ikinci golü de bulabilirlerdi. Bir üst gruba çıkmaya çalışıyor onlar da. Orada yardımcı antrenör Emin Taş da var, benim Ümit Milli Takımı’ndaki santrforum. Buradan tüm Balıkesirspor camiasına da sevgilerimi ve başarı dileklerimi gönderiyorum” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>