16.5 milyon dolarlık müjde

Türk Telekom Arena Stadı ile ilgili anlaşmazlığa düşen taraflardan Galatasaray, GSGM’nin aleyhine açtığı kritik mahkemeden zaferle çıktı.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Galatasaray’dan 16.5 milyon dolar talep etmişti. Sarı-kırmızılara açılan davanın reddine karar verildi. Sarı-kırmızılar bu sayede büyük bir ödemeden kurtuldu. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan haber şu şekilde;

Galatasaray, Türk Telekom şirketi ile yeni stadı için 28 Temmuz 2008’de Adnan Polat döneminde futbol tarihindeki en yüksek gelirli isim hakkı sözleşmesine imza attı.

Bu anlaşmayla Türk Telekom, 10 yıllığına Galatasaray’ın yeni mabedine ismini verip, bunun karşılığında 65 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ise, statların kendilerine ait olduğunu ifade edip, Galatasaray’dan 65 milyon doların yüzde 25’ine tekabül eden 16.5 milyon doları istedi.

GSGM bu parayı alamayınca Galatasaray’a 30 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe giren Tesislere Ad Verme Yönetmeliği’ne dayanarak, alacak davası açtı.

2 Ekim 2012’de görülen davada ise mahkeme bu kanunun G.Saray’ın imzaladığı anlaşmadan 5 ay sonra devreye girdiğini belirtip açılan alacak davasının reddine karar vererek, dosyayı kapattı. 16.5 milyon dolarlık ödeme yapmaktan kurtulan Galatasaray’da ise Başkan Ünal Aysal ve yönetiminde bu gelişme, büyük bir gelir kalemini kaybetmediklerini için sevinç yarattı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>