Terim’den Braga yorumu

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim Şampiyonlar Ligi’nde oynanacak kritik Braga karşılaşması öncesinde açıklamalarda bulundu.

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim ve yıldız futbolcu Selçuk İnan, Braga ile oynanacak Şampiyonlar Ligi maçı öncesinde basın toplantısı yaptı.

İşte Fatih Terim’in açıklamaları..

İlk sözü alan Fatih Terim, “Pes etmeden sonuna kadar bu turdan, bu gruptan çıkmayı deneyeceğiz. Bellirli bir süre sonra dünyanın, özellikle Avrupa’nın en özel seyircielrinden biri olan Galatasaray seyircisinin kendilerini hatırlatacağını düşünüyorum. Dediğim gibi dünyadaki en özel setyircilerden bir tanesi, belki de en iyisi. Gerek takımını taşımasıyla, gerekse oyuna vtakıma katkısıyla, ayrıca yapacağı güzel tezahüratlar ve centilmenlikle kendilerini Şampiyonal Ligi’ne hatırlatacaklarını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Şampiyonlar Ligi’ni fazlasıyla önemsediklerini ifade eden Terim, “Her zaman Şampiyonlar Ligi’nde olmak istiyoruz. Devamlı burada olan kulüpler büyük avantaj sağlamış. Her anlamda müthiş bir durumdalar. Şampiyonlar Ligi’nin bu duruam büyük katkısı var. Bizim planlarımız arasında da Şampiyonlar Ligi’nde sürekli olmak var. Bu duruma sürekli söylüyoruz. İstikrar bir çok kulübü nereye götürüyor? İnşallah hep Şampiyonlar Ligi’nde oluruz. Kulübümüz, o kulüpler seviyesine her anlamda çekebiliriz. Bütün palnımız, projemiz içerisinde bunlar var. Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.” dedi.

“BRAGA, CLUJ’A KAYBETTİ; AMA…”

Manchester United maçındaki performansları hakkında konuşan Fatih Terim, Braga’nın tehlikeli bir rakip olduğunu söylerken; “Her geçen gün daha iyi duruma gittiğimizi düşünüyorum. Bir teknik adam takımı iyi olsa bile; daha iyisini ister. Manchester maçındaki futbolu sizler ve halk değerlendirdi. Galatasaray’ı gereken yere koydular. Ancak unutulmamalıdır ki 3 puan kaybettik. Galatasaraylılar’ın gurur duyacağı bir futbol sergiledik ama 3 puan kaybettiğimizi sık sık hatırlatıyorum. Grbumuzun iyi takımlarından hatta Avrupa’nın iyi takımlarından bir tanesi Braga. Cluj’e kaybettiler fakat izlediğimiz zaman maç öyle bitmezmiş; bunu gördük. Braga önemli bir rakip. Cluj’un kazanamsı planları değiştirdi. Mücadeleli çok zor bir maç oynayacağız. Sabırlı olmak durumundayız. Takımını iten seyircimize çok ihtiyacımız var.” diyerek Portekiz ekibine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

HAMİT VE ELMANDER’İN SON DURUMU…

Hamit’in sakatlığı ve Elmander’in ani rahatsızlığı hakkında görüş belirten tecrübeli antrenör, “Hamit’in durumu sürpriz oldu. Oynama durumu yok gibi. Elmander bizle birlikte doktor kontrolünde kalacak. Ancak biraz önce baygınlık geçirmiş. Gıda zehirlenmesi yaşamış. Kontrol altında, serum veriliyor. Maça kadar başka bir şey olamzsa iyiyiz. Bu seviyede nasıl oynaması gerektiğini biliyoruz. Seyircimizle birlikte kazanmak için gerekeni yapacağız.” dedi.

“BİZDE SEVİNÇ VE HÜZÜNLER DE AĞIR…”

Kendisinden sürekli bir beklenti içinde olunduğunu ileten Terim, “Bizim kendimize ait bir felsefemiz ve oyun düzenimiz var. Zaman zaman bunu başaramıyoruz. Orduspor maçında 8 pozisyona girmemize rağmen beğenmiyoruz. Oyunun hakimiyiz ama beğenmiyoruz. Biz oyuncularımıza çok güveniyoruz. Terimizin son damlasına kadar mücadelemizi vereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ben hiçbir görevimi hatırlamıyorum ki zor olmasın, insanlar benden bir şey beklemesin. Dünya’daki diğer meslektaşlarımıza göre üzerimizde daha fazla baskı var. Bu omuzumuzdaki yükleri, sorumluluk olarak değerlendiriyorum. O zaman daha rahat oluyorum. İnsanlar sizden bir şey bekliyorsa; sizde bir şey yapıyorsunuz demektir. Ben böyle pozitif bakarak yükü hafifletmeye çalışıyorum. Dünya’daki her teknik adamın bu yükü var. Ülke kültürü, futbol kültürü bu yönde. Bizde sevinçler de üzüntüler de ağır geçiyor. Ben bu duruma alıştım. Bu beklentilere elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum.” şeklinde görüş belirtti.

“ENGİN’İN BAYAĞI BİR CEZASI VAR”

Engin Baytar’ın cezası ile ilgili bir soruya da, “Engin’in bir cezası yok, bayağı bir cezası var. Engin bizle olabilir. Son antrenmandan sonra kamp kadrosunda olabilir. Ligde oynamayıp, Şampiyonlar Ligi’nde uzun aradan sonra oynamak dezavantaj yaratır mı? Bu tespit edilecek bir şey değil. Engin çalışmalarını sürdürüyor. Oyuncularıma ne görev verirsem veriyim; gerekeni yapacaklardır. Her dakika kimse aynı performansı gösteremez. Olağanüstü bir sezon geçirdikleri için takımdan beklenti büyüdü. Selçuk güzel cevap verdi. Bir mağlubiyet bile kafalarda başka sorukları getiriyor. Beklentiler çok olduğu bu normal.” dedi.

“DANY VE SEMİH OYNAYACAK”

Braga maçında savunmada kimi oynatacağına dair de konuşan Terim, “Cris de bizim her dakika hizemtine başvuracağımız oyunculardan bir tanesi. Bu sene 3-4 tane oyuncuyu sonraki maçlara hazırlamak için rotasyon yapıyoruz. Zaman zaman bunlar olacaktır, olamaya da devam edecektir. Eğer yarını soruyorsanız; ben 11’i açıklama niyetiyle geldim ama aksaklıklar olunca açıklyamadım. Hamit ve Elamnder’in durumu planları bozdu. Ancak yarın (Salı) Dany ile Semih oynayacak.” şeklinde konuştu.

“BİZİM İÇİN BAŞARI KRİTERİ…”

İleride oynamayı sevdiklerini belirten Terim, “Zaman zaman baskıyı, presi seviyoruz. Kalemizden uzakta oynamayı düşünüyoruz. Manchester’da da bunu yaptık. Eğer farklı olmazsak; çok yol alamayız. Çünkü zaten herkes bu işi böyle oynuyor. Bizim oyun tarzımız bu. Braga maçında da bu durumdan vazgeçmeyeceğiz. Oyun içerisinde futbolcularımızın aktif dinlenmeye yönelik oynamasını istiyoruz. Aynen bildiğimizi yapmaya devam ederek; sahaya çıkacağız. Düşüncemizden ve oyun anlayşımızdan vazgeçmeyeceğiz. Şampiyonlar Ligi kolay bir yer değil. Öyle sözlerlen olacak şeyler de değil. O yüzden başkan da güzel bir yaklaşımda bulundu. Bizim bu sene, buradan çıkmamız hedeftir. Cluj’un galibiyeti her an her şeyin olabileceğinin göstergesi. Herkes için başarı kriteri çok değişik. UEFA dördüncü senede geldi. Geçen sene başlayan oyuncularla beraber devam ediyoruz. Geçen sene çok zor ve anlamlı bir şampiyonluk oldu. Öyle bir durumdan gelmek çok da kolay olmadı. Bütün herkesin başarı da katkısı vardı. Bizim için başarı kriteri Galatasaray’ın girdiği kupalarda en yükseğini hedeflemesidir. Bugünkü şartlar altında önce hedefi koyalım, sonra bakarız gibi bir durum oldu. Hedeflerde sapma yok. Uzun bir aradan sonra bu açıklama daha temkinli oldu. Her geçen gün başlık daha iddialı duruma gelebilir. Daha realist davrandığımızı düşünüyorum. ” diyerek konuşmasını noktaladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>